wtorek, 12 lipca 2011

Boeuf Stroganow


W dzisejszym wpisie przedstawiam klasykę gatunku, która dosyć często jest poniewierana.
Do klasycznego boeuf stroganowa (błędnie nazywanego strogonowem) będziemy potrzebować przede wszystkim polędwicę wołową, idealnie będzie nadawać się do tego część nazywana głową. Ewentualnie możemy użyć udźca bądź innej chudej części, ale pod żadnym pozorem nie dodawajmy wieprzowiny czy nie daj Bóg drobiu! Stroganow ma byc wołowy i koniec. Po wyżaleniu się, napisze po krótce co będzie nam potrzebne do przygotowania porcji dla wygłodniałych dwóch, bądź mizernych trzech osób.

Polędwica wołowa - 400gr
Pieczarki - 200gr
Ogórek kiszony - jedna bądź dwie sztuki
Dwie-trzy lyżki przecieru pomidorowego (ewentualnie papryka w proszku)
Dwie spore cebule
1,5 szklanki bulionu (lenie mogą dodać wodę ewentualnie)
100gram kwaśnej śmietany
Dwie łyżki mąki pszennej
Łyżka masła
Sól
Pieprz
Natka pietruszki
Bagietka/bułka

Zaczynamy od rozgrzania masła w garnku. Do rozgrzanego, ale nie przypalonego, masła dodajemy pokrojone w cienkie 4centymetrowe kawałki mięso i podsmażamy przez kilka minut. Po tym czasie dodajemy pokrojoną w półksiężyce cebulę, podsmażamy przez 5minut i dolewamy płyn i przecier/paprykę aby całość się dusiła. Kwestia czasu jest teraz zależna od mięsa jakiego użyliśmy, ponieważ przy polędwicy będzie to dosłownie 10-15minut do zmięknięcia, a przy udźcu czy innym mniej delikatnym mięsie może to dojść do 40minut. Po zmięknięciu mięsa doprawiamy solą i pieprzem, i dorzucamy pokrojone w plastry pieczarki.
Na finiszu należy pokroić ogórki tak samo jak mięso i dorzucić do stroganowa, ponieważ potrzebują najmniej czasu. Na sam koniec, aby zagęścić całość (niestety) dodajemy rozrobioną mąkę z wodą i doprowadzamy do zagotowania. Wyłączamy palnik i dodajemy kwaśną śmietanę.
Podajemy nie z kluskami czy ryżem, tylko bułką lub bagietką (może być podpieczona w piekarniku jak w moim przypadku).
Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Durszlak.pl